نقش مزاج در زندگی

تمامی مردان موفق، یک ارتباط خانوادگی صمیمی و عاطفی داشتند. و آنهایی که در زندگی شکست خوردند از این ناحیه ضربه دیدند.

مثل: هیتلر، ناپلئون و… در آمریکا در مورد عمرهای طولانی تحقیقی انجام شد، از یک پیرمرد ۱۲۰ ساله در مورد روابط زناشویی پرسیدند، گفت: من عاشق زنم هستم. عشق قدرت ایمنی بدن را بالا میبرد و چنان نیرویی به بدن می دهد که هیچ غذایی چنان نیرویی را نمی دهد.

این دوام خانوادگی بود که جامعه ژاپن را رشد داد، در آنجا اگر چند زوج با هم قدم می زنند زنها به احترام شوهرانشان عقب تر از آنها راه می روند در حالی که مسلمان نیستند.

الان خود اروپایی ها فهمیده اند که یک زن خوب، بیش از یک مدرسه ارزش دارد. من توصیه می کنم نامه های امام خمینی (ره) به همسرش را بخوانید.

خلاصه کلام این است:« با تبعیت از شوهران بر آنها فرماندهی کنید». وقي که غذا می خورید و به یک صحنه زشت هم نگاه می کنید بدن سودا تولید می کند؛ از این جهت گفته اند که اگر خواستید برای بچه تان دایه بگیرید یک دایه زیبا بگیرید.

بچه ای که در خواب به این طرف و آن طرف میغلطد به خاطر شدت گرمی است که بی قراری می کند، یا خانمی که مرتب دکور خانه را عوض می کند و یا کسی که کارهایش را ناقص انجام میدهد بی قراری اش به خاطر گرمی است.

اگر بخواهیم به آرامش برسیم باید ان حرارت بیش از حد بدن کم کنیم، یک زوج صفراوی دو هفته باهم و دو هفته قهر هستند؛

هفته های آرامش زوج های صفراوی: ۲۱ تا ۲۹ ماه قمری و ۱ تا ۷ ماه قمری است و اکثرا در ۱۲، ۱۳ و ۱۴ ماه قمری دعوا می کنند چون در این روزها مدت به وجود می اید و باعث بالا آمدن خون شده و تمایل فرد به دعوا را بیشتر می کند. و وقتی ماه رو به قرص شدن می رود شروع به دعوا می کنند.

دموی ها هم اینطور هستند.

حتی لازم نیست که زن و شوهر باشند اکثر دعواهای دادگاهها در این روزهاست و اگر کسانی می خواهند این دو را آشتی بدهند در همین روزهای بالا این کار را انجام دهند.

اگر زوج هر دو صفراوی باشند باید خودشان را به کظم غیظ عادت دهند تا مشکل شان حل شود و یا در روزهای دعوا مقداری از گرمی سر، بکاهند با استشمام سرکه یا آبلیمو و یا با خوردن سردی.

ایران به لحاظ منطقه گرم و خشکی اش آدمهای صفراوی زیاد دارد و آدمهای صفراوی، زیاد دقیق نیستند؛ همانطور که آتش همه جا را یکپارچه نمی سوزاند و دقت در سوزاندن ندارد.

اگر تفاوت سنی زوج ۵ الی ۷ سال باشد بهتر است چون مرد زودتر از زن وارد سن سردی می شود و اگر اختلاف سنی آنها کمتر یا بیشتر باشد در صورتی که اختلاف مزاج داشته باشند مشکل را برطرف می کند.

انسان در داخل جمع، بهتر تربیت می شود لذا ثواب نماز جماعت بیشتر است، خیلی از افراد هستند که در بیرون، خوش اخلاق و در خانواده، بد اخلاق هستند.

دم، حرارت است اما حرارت و رطوبت باهم است، صفرا هم حرارت است ولی سرعت انعطاف صفراوی ها بالاست ولی در دم، سرعت انعطاف کم است.

یعنی اگر در تیررس افراد دموی قرار گرفتید باید کوتاه بیایید تا دعوایی صورت نگیرد.

آرامش در بلغم است لذا اگر زنی بلغمی باشد فرمانبردارتر می شود و دموی، خود را سلطان حساب می کند، اگر بداخلاق شوند خیلی لج می کنند و اگر مهربان شوند خیلی صمیمی می شوند؛

لذا در بیرون، آدم های دوست بازی هستند و استعداد تعدد زوجیت در آنها بیشتر است.

هر چه از گرمی به سردی برویم تعدد زوجات و حتی ازدواج، کم رنگ تر می شود؛ مثلا در اروپا چون سردی در آنجا حاکم است لذا فقط دوست دختر می گیرند و هر چه سردی بیشتر باشد قاعدگی دیرتر و یائسگی زودتر می شود و در گرمی بر عکس است.

اگر در زنان سردی زیاد شود ریزش در قاعدگی، زیاد و یا مدتش زیاد می شود و معمولا در قاعدگی بیحالی ، پر خوابی و خستگی اتفاق می افتد و تاخیر در قاعدگی هم از سردی است، اگر سردی بیشتر شد قاعدگی قطع می شود و گاهی هم از شدت گرمی، قطع قاعدگی پیش می آید که خارش هم دارد اما این بسیار کم اتفاق می افتد، در درمان این هم رازیانه می دهیم.

چاق های گلگون، دموی و چاق های سفید، بلغمی هستند

اگر زن و شوهر هر دو بلغمی باشند، زندگی شان بسیار آرام است و من الان افرادی را سراغ دارم که در طول زندگی ۵۰ ساله شان حتی به همدیگر، تو هم نگفته اند.

نکته مهم : مردهای بلغمی چون سرد هستند و بلغمشان بالاست لذا زن ذلیل هستند.

زندگی با سوداوی ها خیلی سخت است، یک خط کش دستش می گیرد و ۴۰ تا معیار برای زنش قرار می دهد و مدام گیر میدهد. اینها باید غذاهای گرم و تر بخورند تا درست شوند؛ چون سرد و خشک هستند.

یک زن بلغمی کامل، می تواند یک مرد سوداوی را تحمل کند، اما من یک زندگی صفراوی و سوداوی با دوام ندیده ام.

نکته بسیار مهم: با تعدیل مزاج و با عشق مصنوعی می شود توافق و دوست داشتن پدید آورد. به نظر من روزی ۱۴ بار کلمه «دوستت دارم» به اندازه ذکر صلوات ارزش دارد و كلمات سرد، زندگی را سرد می کنند.

انسانهایی که گرمیها را می خورند مغزشان گرم می شود و مثبت اندیش می شوند و برعکس، انسانهایی که سردیها را می خورند مغزشان سرد می شود و منفی می اندیشند.

وقتی که با غذای گرم می خوابیم خلط گرم در بدن تولید میشود و صبح، انسان با نشاط می شود و خوب است شب با استشمام عطر محمدی بخوابیم، چون گرم است.

وقتی معده سرد می شود شکم بزرگ می شود و آروغ می زنیم.

صبحانه را با عسل شروع کنید. و صبحانه باید قوی و سنگین باشد.

۳ عدد خرما می تواند انرژی کل بدن را در طول ۲۴ ساعت تامین کند مثل: کله پاچه، عدس با ادویه های گرمی که انرژی یک روزه را تامین می کنند.

نکته مهم: بسیاری از بیماری ها به خاطر خوردن ناهار است مثل: بزرگی شکم، فشار خون، چربی خون، دیابت.

در عالم هر چیزی را که تجزیه بکنید به چهار عنصر مرتبط است؛ لذا این چهار عنصر را مفصلا بحث می کنیم:

هرچیزی مزاجی دارد

این نکته قابل توجه است که هر چیز در این عالم هستی دارای مزاج است.

حیوانات، گیاهان، فصول، سنین و اعضاء بدن که به ترتیب به آنها اشاره ای می کنیم:

مزاج چیست ؟

۱- حیوانات:

هر موجود بسته به نوع فعالیت و خلقتش دارای مزاج خاص خود است.

مثلا گرگ مزاج گرم وخشک دارد و عنصر آتش در آن برتری دارد، شیر که حیوان شجاع و درنده ای است از خون غالب آفریده شده است و اگر چنین نباشد اصلا شیر نیست و نمی تواند تمام خصوصیات یک شیر را داشته باشد.

– مورچه از جنس سوداست – زنبور از جنس صفراست – الاغ از جنس بلغم است.

۲- مزاج گیاهان:

در گیاهان وجود عناصر چهار گانه ارکان را با خوردن یا لمس آنها به وضوح می بینیم.

گیاهانی را که خوردن و حتی لمس آنها موجب گرمی و تشنگی فوری شده ویا حتی با تکرار در آنها در بدن ایجاد خارش و سوزش می شوند گرم وخشک می گوئیم.

گیاهانی را که خوردن آنها موجب ایجاد گرمی می شوند گیاهان گرم و تر می گوئیم.

گیاهانی را که موجب رفع حرارت بدن شده و رفع تشنگی می کنند، سرد وتر می نامیم.

گیاهانی را که از گرمی بدن می کاهند اما تشنگی را برطرف نمی کنند و با تکرار آنها در بدن ایجاد خشکی و لاغری می شوند، سرد و خشک می گوئیم .

مزاج انواع گیاهان

همین جا یک نکته مهم لازم است ذکر شود:

در مجموع، عناصر گرم وخشک را صفرازا ، گرم و تر را مولد خون، سرد وخشک را سودازا و سرد وتر را بلغم زا نامگذاری می کنیم.

نکته:

مزاج خیار قدیم با مزاج خیارهای الان فرق دارد.

قبلا مزاج گندم معتدل بود اما الان پوستش را گرفتند و موقع آرد کردن چون با ضربات زیاد و برقی انجام می دهند لذا مزاج صنعتی به وجود آمده است و سردی آن بیشتر شده است در حالی که در قدیم آسیاب بود و ضربات زیادی را بر مولکولهای گندم وارد نمی کردند.

۳- فصل ها:

بهار، گرم و تر است.

تابستان، گرم و خشک است.

پاییز، سرد و خشک است.

زمستان، سرد و تر است.

۴- ساعات شبانه روز:

به روز صبح: کرم وتر- بهاری ظهر: گرم وخشک- تابستانی عصر: سرد وخشک- پاییزی شب: سرد وتر – زمستانی

۵- سن ها:

انسان در سنین مختلف مزاجهای مختلفی دارد:

– مرحله رشد ونمو (از تولد تا ۳۰ سالگی) ، دارای مزاج گرم و تر است .

– مرحله جوانی(۳۰ تا ۳۵ سالگی) ، مزاج گرم و خشک است.

– مرحله میانسالی یا کهولت (۳۵ سالگی تا ۶۰ سالگی)، مزاج سرد و خشک است.

– مرحله پیری (بعد از ۶۰ سالگی)، مزاج سرد و تر است.

۶- انواع مزه ها:

مزه شیرین: گرم و تر

تلخی و شوری و تندی: گرم وخشک

ترشی: سرد وخشک

بی مزه و گس مزه: سرد و تر

۷- مزاج اعضای بدن:

هر عضوی در بدن یک مزاج مخصوص به خود دارد؛

مثلا: مغز: سرد و تر/ استخوان و مو: سرد وخشک / چربی: سرد وتر / قلب: گرم و خشک / ریه: گرم و تر می باشند.

۸- مزاج جنسیتی:

جنس مذکر نسبت به جنس مونث گرم تر است.

۹- مزاج مکان ها :

مناطق کوهستانی: سرد وخشک

مناطق بیابانی: گرم و خشک

مناطق کنار دریا: سرد وتر

مناطق جنگلی: گرم و تر

منبع: کتاب آموزشی مزاج شناسی دکتر خیراندیش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *